This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
 

Informacja prasowa

Warszawa, 28 października 2017 roku
Informacja prasowa

II Ogólnopolska Konferencja Rad Rodziców
pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej

Wychowanie dzieci i młodzieży to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi zarówno przed rodzicami jak i przed szkołą. Współpraca rodziców ze szkołą w podejmowaniu działań wychowawczych jest niezbędnym warunkiem dla ich prawidłowego rozwoju, a program wychowawczo-profilaktyczny głównym narzędziem do osiągania sukcesów w tym zakresie. Zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem programów wychowawczo-profilaktycznych jest poświęcona II Ogólnopolska Konferencja Rad Rodziców.

Spotkanie przedstawicieli rad rodziców z całej Polski odbywa się 28 października br.
w Audytorium Maximum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Konferencję zorganizuje Fundacja „Rodzice Szkole”, we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Gośćmi honorowymi konferencji są m. in. Marzena Machałek Wiceminister Edukacji Narodowej oraz Posłowie na Sejm RP.

Fundacja „Rodzice Szkole”, działając od wielu lat na rzecz uspołecznienia polskiej szkoły i aktywnie wspierając ruch rad rodziców, zwraca szczególną uwagę na znacznie działań wychowawczych i rolę rodziców w zakresie tworzenia i realizacji programów wychowawczo-profilaktycznych w szkołach ich dzieci. Te zagadnienia były jednym z głównych tematów I Ogólnopolskiej Konferencji Rad Rodziców, która odbyła się 21 kwietnia 2016, a także kampanii społecznej, prowadzonej przez Fundację „Rodzice Szkole” w roku szkolnym 2016/2017 (m. in. w ramach 14 Regionalnych Konferencji Rad Rodziców).

Rodzice, w myśl zapisów Konstytucji RP, mają prawo do wychowania swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, natomiast rolą szkoły jest ich wspieranie. Niezbędna w tym zakresie jest dobra współpraca na linii rodzice - szkoła. Ustawodawca, przekładając prawa rodziców zagwarantowane w Konstytucji na rozwiązania prawa oświatowego, przypisał radom rodziców kompetencję uchwalenia, w porozumieniu z radą pedagogiczną, programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.

Podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Rad Rodziców, rodzice wraz z ekspertami, będą dyskutowali o tym, jaka jest rola wychowania dla prawidłowego rozwoju dziecka na poszczególnych etapach jego dorastania, szczególnie w relacji rodzina-szkoła, jak ta funkcja szkoły jest widziana z perspektywy nadzoru pedagogicznego, a jak z perspektywy rodziców, uczestników konferencji. Bardzo ważnym elementem przygotowanym przez ekspertów Ośrodka Rozwoju Edukacji jest moduł dotyczący zasad budowy programu wychowawczo-profilaktycznego.

Elementem konferencji będzie dyskusja, podczas której rodzice, eksperci będą mieli okazję wymienić doświadczenia, omówić problemy, uzyskać porady związane z prowadzoną działalnością w szkołach.

II Ogólnopolska Konferencja Rad Rodziców jest kolejnym etapem działań, podejmowanych przez Fundację „Rodzice Szkole” i skupionych wokół niej środowisk obywatelskich, na rzecz zewidencjonowania oczekiwań rodziców w stosunku do władz publicznych i wskazanie na niezbędne zmiany w prawie oświatowym, mające ułatwić działalność rodziców na terenie szkół. Zwieńczeniem tych działań będzie raport wypracowany w trakcie cyklu konferencji, seminariów, spotkań i konsultacji organizowanych w roku szkolnym 2017/2018, który zostanie przedstawiony społeczeństwu i Ministrowi Edukacji Narodowej w czerwcu 2018 r.


Kontakt dla mediów:

Katarzyna Styczyńska
Fundacja „Rodzice Szkole”
tel. 606 499 899
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Justyna Sadlak
obsługa dziennikarzy MEN
tel. 667 633 553
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Informacja prasowa (.doc)