logofundacji

Rodzice konstruktywnie dla szkół swoich dzieci

Inicjatywa Stowarzyszenia „Razem dla dzieci”  z Pabianic, to piękny przykład tego, jak rodzice oddolnie reformują polską szkołę. Przygotowana przez Stowarzyszenie, wspólnie z władzami Pabianic i Łodzi, konferencja, adresowana do dyrektorów oraz nauczycieli pabianickich szkół, była dla mnie niezwykle inspirująca.
Pani Aneta Muskała, Wiceprezes Zarządu International Paper Kwidzyń rozpoczęła spotkanie od spojrzenia na potrzeby polskiej oświaty z perspektywy pracodawcy, jego dynamicznie zmieniających się wymagań oraz profilu absolwenta, który jest na rynku poszukiwany - jego kompetencji i  kluczowych umiejętności. Na koniec postawiła problem spójności tych potrzeb z ofertą dzisiejszej szkoły, skądinąd stworzonej przecież w wieku XIX.


Kolejni prelegenci, w szczególności pani dr Marzena Żylińska, pogłębili jeszcze ten przekaz, wskazując na konsekwencje zaistniałego dysonansu, ale również pomysły, jak tę rzeczywistość można zmieniać, przykłady dobrych praktyk oraz ludzi, którzy je stosują. Ziarno zmiany zostało zasiane. Nie mam wątpliwości, że powoli, mozolnie zacznie kiełkować i da plony w postaci kolejnych „budzących się” nauczycieli, dyrektorów, oddziałów i wreszcie szkół.
Brawo rodzice z Pabianic! Tak trzymać!

Katarzyna Styczyńska
Fundacja „Rodzice Szkole”

IMG 5621

IMG 5624

IMG 5625

IMG 5626